איך בוחרים עץ לפרגולה

תכנון בניית פרגולה דורש השקעת מחשבה. אחד מהשיקולים בתכנון הפרגולה, הוא בחירת סוג העץ המתאים לפרגולה. ישנם סוגים שונים של עצים. באופן כללי, יש קרשי פרגולות המנוסרים מהגזע כקרש אחד, ויש פרגולות שהקרשים שלהם עשויים משכבות מודבקות. לכל סוג עץ יש יתרונות וחסרונות. כאשר בוחרים עץ לפרגולה, חשוב לבחור בעץ העמיד בפני האקלים הישראלי. שלא נרקב מהר, אך לא ייהרס בגשם או בלחות.

פרגולות מעץ אורן

אחד מהעצים הנפוצים ביותר בארץ המשמשים לבניית פרגולות, הוא עץ אורן. הסיבה לכך, היא הרכות של הקרשים, המאפשרת את החדרת הברגים בקלות רבה יותר. פרגולה מעץ אורן, הינה פרגולה בעלת מראה טבעי ונעים. אינכם צריכים להסתפק במראה החום הטבעי של עץ האורן, ותוכלו לצבוע את הקרשים בכל צבע שתחפשו. פרגולות מעץ ארז הינם פרגולות זולות. אך על מנת לשמור לאורך שנים על הפרגולה, יש למרוח על קרשי הפרגולה שכבת לכה, ולצבוע את הקרשים בצבעי שמן איכותיים העמידים בפני מים ולחות.

 

פרגולה

פרגולה מעץ גושני.

"עץ גושני"- נקרא עץ מלא. הכוונה היא שניסרו מגזע העץ קרשים שלמים. פרגולה מעץ גושני הינה הפרגולה האיכותית ביותר, אך מחירה יקר יותר. כאשר רוכשים קרשים לפרגולה מעץ גושני, חשוב לחפש יצרנים המוכרים קרשים שלמים ללא שריטות. הסוג הנפוץ ביותר של עץ גושני המשמש ליצירת קרשי פרגולה, הוא עץ גושני לבן המגיע מפינלנד.

פרגולות מעץ טיק וסקוויה.

עצי טיק נחשבים לעצים עתיקים. בדרך כלל, משאירים את העצים הללו באדמה לפחות 40 שנה, ואז כורתים. יש עצי טיק שגילם עומד על 80 שנה. לכן קרשי הפרגולה מעצים אלו, הינם איכותיים ביותר. עץ עתיק נוסף שמכינים ממנו קרשים איכותיים לפרגולה, הוא עץ הסקוויה. עצים אלו עתיקים יותר, והצבע הטבעי של הקרשים יפה יותר.

פרגולה מודבקת.

במהלך תהליך הייצור של פרגולה מודבקת, מדביקים חתיכות חתיכות, ויוצרים מהם קרשים. פרגולה זו הינה זולה יותר אך איכותית פחות.

עץ רב שכבתי- במהלך ייצור של קרש לפרגולה מעץ רב שכבתי, מדביקים מספר קורות עץ אחת על השנייה, וכך יוצרים את הקרש השלם.

פרגולות מעץ ארז.

עץ נפוץ נוסף בארץ המשמש לבניית פרגולות– הוא עץ ארז. בארץ מעדיפים להשתמש יותר בקרשים העשויים מעץ ארז אדום וארז פורט. 2 זנים אלו של עץ ארז, הינם הזנים המומלצים ביותר לבניית פרגולות. הזנים האחרים של עץ הארז פחות מומלצים לבניית פרגולות, מפני שהם לא עמידים בפני פגעי הטבע. זני עץ ארז אדום ועץ ארז פורט עמידים יותר בפני ריקבון, וגם עמידים יותר בפני תולעים.

פרגולה עם חיפוי עץ הבמבוק.

מאז ומעולם נהגו משפחות לבנות גדרות מעצי במבוק. אפשר לבנות שלד של פרגולה מעצים אחרים, אך לחפות את דפנות הפרגולה ואת התקרה מיריעות של ענפי במבוק.

< חזרה